Kajak na mirnim vodama je borba brzine, snage i izdržljivosti, gde se sportisti takmiče rame uz rame na vodama koje ne teku. Od 1936. godine kajak je olimpijski sport.
U olimpijskom programu nalazi se 12 kajakaških disciplina.
Muškarci
Žene
U programu svetskih i evropskih šampionata i nacionalnih takmičenja nalaze se još i sledeće discipline:
Muškarci
Žene
Osim pomenutih sprinterskih disciplina postoje i atraktivne maratonske trke sa suvim, kopnenim preprekama ili bez prepreka, na distancama od nekoliko kilometara do nekoliko desetina kilometara, za muškarce i žene u kajaku jednosedu i dvosedu, kao i u kanuu jednokleku i dvokleku za muškarce.
Na programu Svetskih prvenstava veslaju se distance od minimalno 20 km za žene do maksimalno 42 km za muškarce, sa kopnenim preprekama.
Kajak na divljim vodama je uzbudljiv, atraktivan sport, u kome se sportisti takmiče na brzim, tekućim vodama. Podeljen je na dve osnovne grane:
Slalomske trke se održavaju na distancama od 300 do 500 metara, gde takmičari moraju da prođu kroz 25 nizvodnih ili uzvodnih kapija, za što kraće vreme, a da pri tom ne zarade kaznene poene u vidu dodatnog vremena. Za svaki dodir kapije dobijaju se 2 kaznene sekunde, a za promašenu kapiju 50 sekundi.
Slalom je u programu olimpijskih igara od 1972. godine. Postoje sledeće slalomske discipline:
Muškarci
Žene
Spust se održava na stazama dugim 5-10 kilometara. Postoji teorija da svaki vodeni tok ima traku širine oko 60 cm. gde voda teče najbrže. Takmičari treba da što duže ostanu u toj struji kako bi ostvarili dobar rezultat. Da bi to postigli moraju dobro da poznaju vodene tokove.
Postoje dve osnovne discipline, klasik (duge staze) i sprint (staza dužine oko 500 m). Takmičenja se održavaju u pojedinačnoj i timskoj konkurenciji, gde učestvuju po 3 takmičara istovremeno, kao ekipa.